28. ECHTERNACHER OPEN
Echternach 15.06 - 16.06.2024
Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Rank Title Name Rtg FED Club/City 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd Pts. TB1 TB2
1 GM Golubka Petro 2387 UKR 216b1 62w1 113b1 23w1 18b1 15b 2w 7w1 14b1 8.0 41.5 2297
2 GM Turner Matthew J 2500 SCO Wood Green 182b1 87w1 100b1 98w1 17b 21w1 1b 14w1 3b 7.5 40.5 2270
3 IM Morawietz Dieter 2370 GER Klub Klner SF 95w1 85b1 110w1 36b 32w 46b1 31w1 8b1 2w 7.5 39.0 2184
4 FM Degenhard Simon 2172 GER Heilbronner SV 268w1 178b1 51w1 8b 16w 29b1 19w1 11b 15w1 7.5 38.5 2242
5 GM Wirig Anthony 2445 FRA Differdange 258w1 59b1 67w 78w1 27b1 19b 20w1 16b 28w1 7.5 38.5 2198
6 GM Milov Leonid 2446 GER SC Noris-Tarrasch Nrnberg 250b1 29w1 101b0 66w1 39b1 73w 32w1 35b1 16w1 7.5 36.0 2104
7 GM Sumets Andrey 2502 UKR 186w1 154b1 49w1 9b 20w1 10b 64w1 1b0 31w1 7.0 38.0 2235
8 IM Noe Christopher 2427 GER Echternach 219b1 72w1 44b1 4w 52b1 33w 17b1 3w0 39b1 7.0 38.0 2161
9 IM Klip Hans 2252 NED UVS Nijmegen 205b1 131w1 25b1 7w 68b1 14w0 66b1 26w1 11w 7.0 37.5 2178
10 IM Wiedenkeller Michael 2427 LUX Echternach 133w1 162b1 26w1 31b 12w1 7w 18b 24b 32w1 7.0 37.5 2155
11 GM Haub Thorsten Michael 2444 GER Echternach 173b1 104w1 99b1 18w0 149b1 40w1 33b1 4w 9b 7.0 37.5 2144
12 Hortolani Sven-Holger 2135 GER SW Oberhausen 285b1 61w1 66b 30w1 10b0 125w1 147b1 22w 33b1 7.0 35.5 2111
13 IM Boidman Yuri 2307 GER Echternach 275w1 82b0 335w1 60b1 105w1 32b0 84w1 102b1 38w1 7.0 33.0 1976
14 GM Andersson Ulf 2461 SWE Dsseldorfer SK 256w1 124b1 48w1 35b1 19w 9b1 15w1 2b0 1w0 6.5 39.5 2287
15 GM Kunin Vitaly 2515 GER Bonnevoie 335b1 83w1 40b1 148w1 34b1 1w 14b0 18w1 4b0 6.5 39.0 2237
16 Cernov Henrik 2335 GER SK Ladenburg 155b1 60w1 76b 102w1 4b 99w1 65b1 5w 6b0 6.5 37.0 2170
17 FM Barzen Pascal 2288 GER SG Trier 225w1 109b1 105w1 80b1 2w 22b 8w0 53b1 29w 6.5 37.0 2165
18 WIM Agrest Inna 2209 SWE 297w1 181b1 45w1 11b1 1w0 38b1 10w 15b0 68w1 6.5 36.5 2222
19 FM Lenaerts Lennert 2350 BEL Philidor Genk 140b1 107w1 69b1 101w1 14b 5w 4b0 37w 43w1 6.5 36.5 2153
20 FM De Haan Eric 2308 NED SSC 1922 252b1 120w1 54b1 37w1 7b0 44w1 5b0 69w1 25b 6.5 36.5 2150
21 IM Cernov Vadim 2341 ROU SK Ladenburg 128w1 77b1 55w1 32b 36w1 2b0 26w0 150b1 71w1 6.5 35.0 2114
22 IM Seul Georg 2400 GER SV Koblenz 03/25 164w1 43b 170w1 67b1 31w 17w 73b1 12b 24w 6.5 35.0 2082
23 Maltezeanu Stefan 2153 LUX Dommeldange/Beggen 96w1 207b1 108w1 1b0 42w 78b1 77w1 28b0 81w1 6.5 34.5 2044
24 FM Chassard Cedric 2060 GER SVG Saarbrcken 260b1 147w1 33b 27w0 201b1 115w1 98b1 10w 22b 6.5 34.0 2155
25 Stanic Zoran 2032 CRO Bonnevoie 291w1 253b1 9w0 204b1 191w1 98w 27b 64b1 20w 6.5 34.0 2136
26 Iolis Oleg 2082 BEL 269b1 202w1 10b0 127w1 114b1 34w 21b1 9b0 77w1 6.5 34.0 2123
27 IM Philippe Christophe 2236 FRA Esch 321w1 119b 43w1 24b1 5w0 68b1 25w 41w1 30b 6.5 34.0 2066
28 FM Taddei Benoit 2291 FRA Metz Fischer 58b1 66w0 250b1 120w1 41b 75w1 100b1 23w1 5b0 6.5 33.5 2033
29 Yankelevich Michael 1963 GER Differdange 142w1 6b0 243w1 193b1 47w1 4w0 86b1 65w1 17b 6.5 32.5 2097
30 Wuijts Johan 2027 NED HSC Helmond 287w1 116b 118w1 12b0 133w1 74b 191w1 47b1 27w 6.5 32.5 2075
31 Gijsen Stief 2161 BEL Rokade Westerlo 189b1 63w1 82b1 10w 22b 72w1 3b0 45w1 7b0 6.0 35.5 2194
32 Damen Jip 2123 NED SV Voorschoten 213b1 212w1 196b1 21w 3b 13w1 6b0 75w1 10b0 6.0 35.5 2176
33 IM Klundt Klaus 2334 GER SC Heusenstamm 184w1 91b1 24w 76b1 106w1 8b 11w0 67b1 12w0 6.0 35.5 2139
34 FM Dishman Stephen 2300 ENG Bonnevoie 174w1 165b1 71w1 42b1 15w0 26b 36w 39w0 79b1 6.0 34.5 2085
35 Wustefeld Carl 2199 NED Das krumme Pferd 237b1 203w1 151b1 14w0 83b 149w1 103b1 6w0 37b 6.0 34.0 2102
36 Ciornei Dragos,Dr. 2130 GER SW Oberhausen 245b1 115w1 169b1 3w 21b0 150w1 34b 58w 56b 6.0 34.0 2042
37 Vladov Arsenii 2054 UKR Westerburg 146w1 193b1 191w1 20b0 192w1 64b0 130w1 19b 35w 6.0 33.5 2068
38 Dahdah Nagib 2030 LUX Differdange 56b1 304w1 98b0 179w1 148b1 18w0 121b1 70w1 13b0 6.0 33.0 2040
39 WFM De Mie Mariska 2039 NED Horst Emscher 31 311b1 179w1 50w 64b 6w0 158b1 194w1 34b1 8w0 6.0 32.5 2133
40 Goldblat Michael 2118 RUS SC Gerresheim 1986 286w1 167b1 15w0 81b1 85w1 11b0 83w1 79b 42w 6.0 32.5 2078
41 Bex Lennert 2031 BEL O'Kelly Hasselt 294b1 172w1 64w 74b 28w 50b 132w1 27b0 128w1 6.0 32.0 2063
42 Heuser Friedhelm 2007 GER Brhler SK 310b1 276w1 152b1 34w0 23b 70w0 173b1 84w1 40b 6.0 32.0 1979
43 CM Prieb Robert 1962 GER SF Brackel 156b1 22w 27b0 183w1 210b1 57w1 70b 46w1 19b0 6.0 31.5 2094
44 Berresheim Helmut 2088 GER SV 03/25 Koblenz 255w1 201b1 8w0 160b1 158w1 20b0 81w 66b 103w1 6.0 31.5 2016
45 Peeters Tim 2026 BEL Rokade Westerlo 257b1 251w1 18b0 198w1 98b0 122w1 50w1 31b0 134w1 6.0 31.0 1994
46 CM Schnicke Robert 2098 GER SF Winnweiler 224w1 196b0 95w1 79b1 109w1 3w0 107b1 43b0 114w1 6.0 31.0 1973
47 FM Van Leent Dimitri 2169 NED SG Amersfoort 330b1 103w1 78b0 280w1 29b0 126w1 90b1 30w0 104b1 6.0 31.0 1965
48 Kaber Claude 2113 LUX Wasserbillig 134b1 217w1 14b0 61w1 72b0 153w1 104b 62w 107b1 6.0 30.5 1999
49 Wecker Martin 2117 GER Godesberger SK 75b1 127w1 7b0 103w0 256b1 203w1 197b1 56w 58b 6.0 30.5 1945
50 IM Savina Anastasia 2271 FRA Esch 187b1 141w1 39b 52w0 56b1 41w 45b0 156w1 125b1 6.0 30.5 1940
51 Hardt Bernd 2000 GER SK Niederbrechen 283b1 121w1 4b0 58w1 65b0 182w1 74w 117b 116w1 6.0 30.5 1939
52 Gaertner Michael 2037 GER SC Einrich 288w1 171b 168w1 50b1 8w0 84b0 108w 195b1 117w1 6.0 30.5 1907
53 FM Kandic Milan 2032 SRB SF Wolfhagen 220b1 198w1 148b0 147w0 250b1 218w1 200b1 17w0 129b1 6.0 30.0 1941
54 Smit Maarten 2058 NED HSC Helmond 262w1 215b1 20w0 202b1 111w0 108b 167w1 103b 122w1 6.0 30.0 1918
55 Burkhardt Holger 2068 GER SK 1858 Gieen 200b1 241w1 21b0 196w1 75b0 127w1 58b0 163w1 106b1 6.0 30.0 1914
56 Esmer Kemal Eymen 1666 Bertrange 38w0 320b1 138w1 162b1 50w0 85b1 88w1 49b 36w 6.0 29.5 2051
57 Greifenberg Daniel 2103 GER SG Turm Raesfeld/Erle 230w 221b1 137w1 106b0 159w1 43b0 89w1 60b 109w1 6.0 29.5 1907
58 Frappini Matis 1797 LUX Schifflange 28w0 255b1 90w1 51b0 91w1 80b1 55w1 36b 49w 6.0 28.5 2069
59 Weidig Tom 1972 LUX Esch 290b1 5w0 205b 213w1 173b1 100w0 193b 200w1 98b1 6.0 28.0 1936
60 Meurin Patrick 1952 LUX Nordstad 264w1 16b0 308w1 13w0 94b 96b1 118w1 57w 100b1 6.0 27.5 2002
61 Zeihen Matthieu 1903 LUX Echternach 333w1 12b0 287w1 48b0 185w 175b1 101w 152b1 102w1 6.0 27.0 1953
62 Morgenthaler Nick 1958 GER SK Frankenthal 259w1 1b0 96w 221b0 277w1 243b1 213w1 48b 112w1 6.0 26.5 1910
63 Gorte Eduard 1915 GER SC Niedermohr 325w1 31b0 294w1 100w0 211b0 281b1 224w1 132b1 105w1 6.0 26.0 1838
64 De Roda Husman Juan 2236 NED Horst Emscher 31 214b1 126w1 41b 39w 151b1 37w1 7b0 25w0 90b 5.5 33.0 2074
65 FM Seyb Dieter 2138 GER FSV Groenseebach 308w1 108b0 216w1 131b1 51w1 111b1 16w0 29b0 91w 5.5 31.5 1968
66 WIM Regan Natasha K 1941 ENG 263w1 28b1 12w 6b0 174w1 101b1 9w0 44w 69b 5.5 31.0 2148
67 Damen Igor 2093 NED SV Voorschoten 145b1 242w1 5b 22w0 199b1 107w 120b1 33w0 82b 5.5 31.0 2099
68 Sauvage Eric 2029 BEL Le 666 185w1 118b 171w1 271b1 9w0 27w0 166b1 147w1 18b0 5.5 31.0 2012
69 Jeitz Christian 2072 LUX Echternach 261w1 117b1 19w0 169w1 103b 104b 111w1 20b0 66w 5.5 31.0 2008
70 Smits Sebastiaan 2162 NED HSC Helmond 130w1 160b1 80w0 119b 93w1 42b1 43w 38b0 72w 5.5 31.0 1962
71 Inhoven Stefan 2054 GER SK Weinheim 192b1 204w1 34b0 166w1 84b 147w0 199b1 155w1 21b0 5.5 30.5 1952
72 Both Gert 1959 NED SV Voorschoten 292w1 8b0 130w1 121b1 48w1 31b0 112w 100w 70b 5.5 30.0 2057
73 Aliferenko Aleksei 2131 UKR Differdange 221w 230b1 119w 126b1 80w1 6b 22w0 77b0 159w1 5.5 30.0 2037
74 Repplinger Marc 2212 GER Echternach 94b 183w1 89b1 41w 78b 30w 51b 104w 87b 5.5 30.0 1960
75 Sheng Ming 1741 GER Echternach 49w0 329b1 165w1 154b1 55w1 28b0 105w1 32b0 88w 5.5 29.5 2078
76 CM Schoen Ralf,Dr. 2065 GER SV Mendig-Mayen 281w1 111b1 16w 33w0 242b1 77b0 160w1 81b0 164w1 5.5 29.5 2000
77 Puetter Pascal 1959 GER SW Oberhausen 299b1 21w0 330b 139w1 206b1 76w1 23b0 73w1 26b0 5.5 29.5 1989
78 Rauch Soeren 2002 GER Echternach 190w1 305b1 47w1 5b0 74w 23w0 155b0 213b1 168w1 5.5 29.5 1980
79 Steyls Kristof 1903 BEL O'Kelly Hasselt 229b1 152w0 257b1 46w0 228b1 123w1 113b1 40w 34w0 5.5 29.0 2026
80 Van Gils Martin 1997 NED ADC Faro 233b1 223w1 70b1 17w0 73b0 58w0 218b1 94w 155b1 5.5 29.0 1935
81 Reichardt Thomas 1925 NED En Passant Bunschoten 318b1 98w0 260b1 40w0 286b1 148w1 44b 76w1 23b0 5.5 28.5 2042
82 De Coninck Erik 1956 BEL De 4 pionnen Houthalen-Oost 278b1 13w1 31w0 191b0 227w1 118b 180w1 112b 67w 5.5 28.5 2033
83 Noordkamp Wouter 1989 NED SHTV Den Haag 239w1 15b0 275w1 175b1 35w 86w 40b0 95b 180w1 5.5 28.5 1993
84 Delovan Mustafa 0 GER SW Oberhausen 116w0 185b1 258w1 91b1 71w 52w1 13b0 42b0 167w1 5.5 28.5 1991
85 Arndt Olaf 1961 GER SV Horst Emscher 296b1 3w0 172b1 156w1 40b0 56w0 182b1 193w1 92w 5.5 27.5 1901
86 Nooijen Jos 2129 NED Soester Schaakclub 316w1 169b0 164w 205b1 208w1 83b 29w0 138b 147w1 5.5 27.5 1887
87 Metzdorf Matteo 1976 GER Dudelange 277w1 2b0 174w0 146b1 184w 225b1 205b1 98w 74w 5.5 26.0 1977
88 Gebhardt Uwe 2028 GER SV Jedesheim 194b 176w 155b0 331w1 219b1 204w1 56b0 196w1 75b 5.5 26.0 1748
89 IM Miulescu Gabriel 1909 ROU Club Wavre 342w1 271b 74w0 168b 175w 221b1 57b0 245w1 172b1 5.5 25.5 1887
90 Spreemann Ralf,Dr. 1993 GER SV Mendig-Mayen 304b0 233w1 58b0 260w1 140b1 211w1 47w0 198b1 64w 5.5 25.5 1866
91 Descamps Stijn 1956 BEL SK Artevelde 143b1 33w0 245b1 84w0 58b0 286w1 219b1 194w1 65b 5.5 25.5 1856
92 Johann Christof,Dr. 2179 GER SK Frankenthal 172b0 310w1 219b1 114w0 182b0 285w1 202b1 115w1 85b 5.5 24.5 1859
93 Dishman Matthew 1901 LUX Bonnevoie 223b0 231w1 206b 307w1 70b0 134w 278b1 123w 156b1 5.5 24.5 1758
94 Kyas Jens-Stefan 1777 GER SW Oberhausen 74w 112b 162w0 239b1 60w 137b 141w1 80b 150w1 5.5 24.0 2009
95 Mallmann Bernd 1823 GER IGS Trier 3b0 235w1 46b0 143w1 135b0 291w1 131b1 83w 161b1 5.5 23.0 1964
96 Lyon Hannah Jane 1760 LUX Strassen 23b0 334w1 62b 125w0 276b1 60w0 247b1 151w1 149b+ 5.5 22.5 1874
97 Engling Dirk 1776 GER SW Oberhausen 152b0 155w0 236b 238w1 183b1 166w0 250b1 246w1 153b1 5.5 20.5 1902
98 Schmidt Martin 2222 GER Klub Klner SF 243w1 81b1 38w1 2b0 45w1 25b 24w0 87b 59w0 5.0 32.0 2065
99 Mattern Markus 2095 GER SV Mendig-Mayen 188w1 195b1 11w0 178b1 108w1 16b0 109w1 0 0 5.0 31.0 2014
100 Wohlfart Paulus,Dr. 2116 GER SC Mrlenbach Birkenau 282w1 208b1 2w0 63b1 104w 59b1 28w0 72b 60w0 5.0 30.5 2053
101 De Graaf Dick 2101 NED En Passant Bunschoten 139b1 163w1 6w1 19b0 107b 66w0 61b 212w1 0 5.0 30.0 2013
102 Kocur Johan 2048 BEL Philidor Genk 300w1 168b 159w1 16b0 117w1 194b 192w1 13w0 61b0 5.0 30.0 1914
103 Hein Ralf 1916 GER Wasserbillig 222w1 47b0 146w1 49b1 69w 110b1 35w0 54w 44b0 5.0 29.5 2059
104 Houweling Bert 1961 NED SV Voorschoten 295w1 11b0 215w1 116b1 100b 69w 48w 74b 47w0 5.0 29.0 2095
105 Kutzner Stephen 2050 GER Godesberger SK 210b1 122w1 17b0 241w1 13b0 202w1 75b0 127w1 63b0 5.0 29.0 1966
106 Hendrix Joachim 1929 GER Klub Klner SF 176b 247w1 123b1 57w1 33b0 0 152w 192b1 55w0 5.0 29.0 1941
107 Hoffmann Roger 1956 LUX Luxembourg 1915 267w1 19b0 232w1 170b1 101w 67b 46w0 130b1 48w0 5.0 28.5 1985
108 Beltman Guus 1889 NED SG Amersfoort 317b1 65w1 23b0 113w1 99b0 54w 52b 149w 143b 5.0 28.0 2022
109 Faber Hugo 1949 NED HSC Helmond 336b1 17w0 134b1 152w1 46b0 209w1 99b0 177w1 57b0 5.0 28.0 1958
110 Favier Alain 2072 FRA Differdange 312b1 166w1 3b0 163w1 147b 103w0 115b 129w0 205b1 5.0 28.0 1936
111 Turino Luca 1851 ITA Bonnevoie 327b1 76w0 248b1 161w1 54b1 65w0 69b0 125w0 194b1 5.0 28.0 1876
112 Schroeder Volker,Dr. 2104 GER SK Weinheim 183b 94w 140b1 115w 153b 129w1 72b 82w 62b0 5.0 27.5 1897
113 Hater Wolfgang,Dr. 2077 GER SV Sdlohn 175w1 158b1 1w0 108b0 216w1 195b1 79w0 122b0 225w1 5.0 27.0 1921
114 Gerdell Frank 1947 GER SV Grnfeld 254w1 191b0 322w1 92b1 26w0 0 140b1 121w1 46b0 5.0 27.0 1894
115 Kalmes Rene 1902 LUX Luxembourg 1915 329w1 36b0 309w1 112b 157w1 24b0 110w 92b0 206w1 5.0 26.5 1994
116 Kober Jan Eric 1857 GER SC Einrich 84b1 30w 161b 104w0 163b1 120w0 217b1 126w1 51b0 5.0 26.5 1957
117 Sitzler Matthias 1852 GER 144b1 69w0 279b 276w1 102b0 176w1 151b1 51w 52b0 5.0 26.5 1785
118 Tuente Marcel 1860 GER SG Turm Raesfeld/Erle 338b1 68w 30b0 217w1 152b 82w 60b0 173w1 119b 5.0 26.0 1977
119 Augustin Christian 1941 GER 132b1 27w 73b 70w 271w 121b0 158w 175b1 118w 5.0 26.0 1958
120 Chinilov Vladislav 1951 RUS Strassen 209w1 20b0 286w1 28b0 215w1 116b1 67w0 134b0 224w1 5.0 26.0 1940
121 Tatavarthi Jaagruth 1372 LUX Differdange 138w1 51b0 218b1 72w0 179b1 119w1 38w0 114b0 216w1 5.0 26.0 1937
122 Heiligtag Matthias 1854 GER SV Wrselen 289w1 105b0 305w 272b1 124w 45b0 162b1 113w1 54b0 5.0 26.0 1879
123 Wilger Frank 2105 GER SG Turm Raesfeld/Erle 322w1 159b 106w0 330b1 195w 79b0 241w1 93b 133w 5.0 26.0 1866
124 Klauner Theid 1983 LUX Dudelange 284b1 14w0 187b1 210w 122b 200w0 204b1 172w 139b 5.0 26.0 1855
125 Broemmel Rudolf 1996 GER SG Turm Raesfeld/Erle 168w0 142b 324w1 96b1 164w1 12b0 133w 111b1 50w0 5.0 25.5 1868
126 Stern Geoffrey 1925 LUX Bonnevoie 337w1 64b0 261w1 73w0 245b1 47b0 215w1 116b0 192w1 5.0 25.0 1914
127 Hasani Driton 1890 LUX Bonnevoie 339w1 49b0 296w1 26b0 171w1 55b0 244w1 105b0 235w+ 5.0 25.0 1823
128 Oskam Caspar 1820 NED SG Amersfoort 21b0 318w1 135b0 336w1 161b1 151w 154b 197w1 41b0 5.0 24.5 1996
129 Van Boxtel Danniel 1896 NED De drie torens 305w0 259b1 277w 171b 168w1 112b0 231w1 110b1 53w0 5.0 24.5 1793
130 Benismail-Schneider Elyas 1764 LUX Schifflange 70b0 270w1 72b0 278w1 280b1 135w1 37b0 107w0 197b1 5.0 24.0 1957
131 Broemmel Chris 1929 GER SG Turm Raesfeld/Erle 332w1 9b0 200w1 65w0 285b1 191b0 95w0 261b1 211w1 5.0 24.0 1923
132 Jain Rahul 1568 LUX Differdange 119w0 321b1 166b0 189w1 241b1 157w1 41b0 63w0 196b1 5.0 24.0 1921
133 Hufnagel Markus 1826 GER SW Oberhausen 10b0 307w 283b1 177w1 30b0 247w1 125b 154w 123b 5.0 24.0 1907
134 Bohn Sean 1732 LUX Schifflange 48w0 306b1 109w0 314b1 181w 93b 203b1 120w1 45b0 5.0 23.5 1877
135 Hilarius Sander 2031 NED SV Voorschoten 272w0 180b1 128w1 158b0 95w1 130b0 195w0 209b1 237w1 5.0 23.0 1777
136 Raygrotzki Norbert 1943 GER SW Oberhausen 235b1 148w0 139b 220w1 194b0 205w0 288b 257w1 200b1 5.0 23.0 1768
137 De Glopper Bart 1922 NED 247b 194w1 57b0 206w0 307b1 94w 172b0 233w1 231b1 5.0 22.5 1728
138 Hoffmann Mathieu 1908 LUX Luxembourg 1915 121b0 290w1 56b0 309w1 200b0 228w1 210b1 86w 142b 5.0 22.5 1718
139 Zaccaria Noa 1723 LUX Echternach 101w0 340b1 136w 77b0 282w1 160b0 170w1 207b1 124w 5.0 22.0 1839
140 Anissimova Mariya 1822 GER Bertrange 19w0 325b1 112w0 263b1 90w0 255b1 114w0 272b1 222w1 5.0 21.0 1849
141 Ramdedovic Delija 1932 BIH Schifflange 324w1 50b0 175w0 185b0 279b1 234w1 94b0 288w1 193b1 5.0 21.0 1745
142 Neven Paul 1626 LUX Schifflange 29b0 125w 173b0 270w1 217b 250w 179b1 201b1 138w 5.0 20.0 1890
143 Fridhi Karim 1601 Differdange 91w0 258b 274w 95b0 240w1 216b 184w1 158b1 108w 5.0 20.0 1878
144 Beckmann Klaus 0 GER 117w0 175b0 264w1 200b0 295w1 258b 221w1 174b1 152w 5.0 19.5 1807
145 Croket Luc 1714 BEL Noorderwijk 67w0 275b0 240w1 243b 225w0 297b 322w1 215b1 195w1 5.0 18.0 1852
146 Zhuikov Edgard 1693 UKR Godesberger SK 37b0 338w1 103b0 87w0 278b0 302w1 276b1 217w1 203b1 5.0 18.0 1730
147 Schramm Luca 1859 GER SC Einrich 301w1 24b0 222w1 53b1 110w 71b1 12w0 68b0 86b0 4.5 28.5 1995
148 FM Vedder Richard 2256 NED En Passant Bunschoten 227w1 136b1 53w1 15b0 38w0 81b0 214b1 153w 0 4.5 28.0 1991
149 Van Drie Rik 2013 NED SV Doorn-Driebergen 228w 266b1 272w1 157b1 11w0 35b0 198w 108b 96w- 4.5 28.0 1944
150 Doison Axel 1992 BEL Echternach 180w1 170b0 184w1 174b 221w1 36b0 164w1 21w0 94b0 4.5 27.0 1886
151 Karp Serge 2015 LUX Dommeldange/Beggen 234b1 273w1 35w0 155b1 64w0 128b 117w0 96b0 243w1 4.5 26.0 1890
152 Muellen Juergen 2195 GER SC Wittlich 97w1 79b1 42w0 109b0 118w 184b1 106b 61w0 144b 4.5 25.5 1892
153 Bonoo Iwan 1908 NED Oosten Toren Amsterdam 266w 228b1 157w0 277b1 112w 48b0 211w1 148b 97w0 4.5 25.0 1918
154 Reichardt Jasper 1991 NED En Passant Bunschoten 206b1 7w0 246b1 75w0 155w 174b1 128w 133b 0 4.5 25.0 1869
155 Basinas Konstantinos 1818 LUX Echternach 16w0 97b1 88w1 151w0 154b 170b1 78w1 71b0 80w0 4.5 24.5 2025
156 Esmer Hamza 1618 Bertrange 43w0 186b1 207w1 85b0 160w 159b1 165w1 50b0 93w0 4.5 24.5 1964
157 Eifler Tim 2097 GER 211b1 199w 153b1 149w0 115b0 132b0 230w1 205w 187b 4.5 24.5 1840
158 Sikorski Thomas 1854 GER SK Essen/Katernberg 331b1 113w0 223b1 135w1 44b0 39w0 119b 143w0 259b1 4.5 24.5 1828
159 Verellen Jef 1873 BEL Rokade Westerlo 248b1 123w 102b0 304w1 57b0 156w0 310b1 220w1 73b0 4.5 24.0 1873
160 Birtz Claude 1900 LUX Dudelange 270b1 70w0 284b1 44w0 156b 139w1 76b0 183w 176b 4.5 24.0 1820
161 Quabach Juergen 2019 GER SV Grnfeld 309w1 272b 116w 111b0 128w0 232b1 201w 243b1 95w0 4.5 24.0 1802
162 Bergemann Martin 1964 GER SG Turm Raesfeld/Erle 231b1 10w0 94b1 56w0 252b1 192b0 122w0 210w1 189b 4.5 23.5 1834
163 Virbalis Rytis 1884 LUX Bonnevoie 323w1 101b0 253w1 110b0 116w0 283b1 272w1 55b0 171w 4.5 23.5 1826
164 Plard Axel 1824 LUX Differdange 22b0 336w1 86b 279w1 125b0 226w1 150b0 248w1 76b0 4.5 23.5 1787
165 Brehme Ralf-Peter 1952 GER Vorwrts Orient Mainz 307b1 34w0 75b0 311w1 246b1 193w 156b0 189w 183b 4.5 23.5 1784
166 Verbruggen Peter 1869 BEL SC 64 Beveren 328w1 110b0 132w1 71b0 273w 97b1 68w0 180b0 263w1 4.5 23.5 1771
167 Van der Giessen Ada Leona 1882 NED ADC Faro 303b1 40w0 176b 194w0 188b1 220w1 54b0 185w1 84b0 4.5 23.5 1691
168 Salomeia Mihai 1650 LUX Differdange 125b1 102w 52b0 89w 129b0 169w 242b1 199w1 78b0 4.5 23.0 1957
169 Cillen Jeroen 1885 BEL De 4 pionnen Houthalen-Oost 279b1 86w1 36w0 69b0 244w0 168b 171w 283b1 188w 4.5 23.0 1803
170 Markus Schreier 0 FID SGes Merzig 1896 218b1 150w1 22b0 107w0 198b 155w0 139b0 280w1 246b1 4.5 22.5 1949
171 Tequi Lucas 1627 LUX Differdange 197b1 52w 68b0 129w 127b0 179w 169b 218w1 163b 4.5 22.0 1931
172 Marechal Georges 1773 92w1 41b0 85w0 209b0 235w1 305b1 137w1 124b 89w0 4.5 22.0 1892
173 Kries Yvon 1828 LUX Nordstad 11w0 324b 142w1 190b1 59w0 306b1 42w0 118b0 262w1 4.5 22.0 1852
174 Geschwindt Gilbert 1800 LUX Schifflange 34b0 269w1 87b1 150w 66b0 154w0 254b1 144w0 248b1 4.5 22.0 1810
175 Delanne Olivier 1705 FRA Thionville checs 113b0 144w1 141b1 83w0 89b 61w0 236b1 119w0 242b1 4.5 21.5 1953
176 Hauer Benno 1546 GER SVG Saarbrcken 106w 88b 167w 208b0 258w1 117b0 225w 227b1 160w 4.5 21.0 1886
177 Vogt Liam 1376 GER SC Einrich 181w0 297b 230w1 133b0 281w 227b1 208w1 109b0 186w 4.5 21.0 1837
178 Hauer Andreas 1902 GER Turm Illingen 313b1 4w0 234b1 99w0 193b0 233w 185b0 264w1 260b1 4.5 21.0 1770
179 Kocur Marc 1851 BEL Philidor Genk 315w1 39b0 323w1 38b0 121w0 171b 142w0 253b1 244w1 4.5 21.0 1602
180 Schuering Jonas 1649 GER SG Trier 150b0 135w0 270b 328w1 331b1 242w1 82b0 166w1 83b0 4.5 20.5 1742
181 Da Ces Philippe 1915 BEL CRELEL 177b1 18w0 210b0 257w1 134b 213w0 220b0 293w1 245b1 4.5 20.5 1728
182 Wirth Daniel 1834 GER SC Turm Siersburg 2w0 254b0 262w1 296b1 92w1 51b0 85w0 263b 255w1 4.5 20.0 1904
183 Schmermbeck Tim 1723 GER SG Kaarst 112w 74b0 333w1 43b0 97w0 282b1 249w1 160b 165w 4.5 20.0 1871
184 Cornet Luc 1808 BEL De nieuwe Toren Eisden 33b0 214w1 150b0 235w1 87b 152w0 143b0 307w1 247b1 4.5 19.5 1879
185 Lebedev Petr 1663 LUX Differdange 68b0 84w0 334b1 141w1 61b 199w0 178w1 167b0 241w1 4.5 19.5 1824
186 Claes Luc 1836 BEL Rokade Westerlo 7b0 156w0 269b1 310w1 226b 214w0 233b 267w1 177b 4.5 19.5 1736
187 Klein Robert 1791 GER SW Oberhausen 50w0 300b1 124w0 244b0 259w 324b1 262w1 188b 157w 4.5 19.0 1825
188 Stratmann Lars 1716 GER SW Oberhausen 99b0 238w 220b0 297b1 167w0 312w1 252b1 187w 169b 4.5 18.5 1843
189 Zilles Paul 1761 BEL Wirtzfeld 31w0 209b0 337w1 132b0 263w1 249b 306w1 165b 162w 4.5 18.5 1691
190 Cavens Ruben 1651 BEL Noorderwijk 78b0 237w1 242b 173w0 220b0 257w 234b 252w1 258b1 4.5 18.0 1807
191 IM Hammes Michael 2301 GER Echternach 238b1 114w1 37b0 82w1 25b0 131w1 30b0 0 0 4.0 27.0 1964
192 Kupke Jonas 1695 GER Wiesbadener SV 71w0 314b1 203b1 197w1 37b0 162w1 102b0 106w0 126b0 4.0 25.0 1983
193 Wagner Alexander 1650 FID Wasserbillig 236b1 37w0 212b1 29w0 178w1 165b 59w 85b0 141w0 4.0 24.5 1967
194 Brutscher Claudia 1663 GER IGS Trier 88w 137b0 297w1 167b1 136w1 102w 39b0 91b0 111w0 4.0 24.5 1959
195 Zimmer Javier Miguel 1864 GER SW Oberhausen 226b1 99w0 251b 247w1 123b 113w0 135b1 52w0 145b0 4.0 24.0 1887
196 Descamps Bert 1870 BEL SK Artevelde 293b1 46w1 32w0 55b0 209w0 284b1 229w1 88b0 132w0 4.0 24.0 1805
197 Schmidt Waldemar 1968 GER SC Kettig 171w0 295b1 227w1 192b0 275w1 244b1 49w0 128b0 130w0 4.0 24.0 1780
198 De Graaf Dion 1842 NED En Passant Bunschoten 298w1 53b0 249w1 45b0 170w 273b1 149b 90w0 0 4.0 24.0 1565
199 Kaizer Bert 1879 NED Oosten Toren Amsterdam 302w1 157b 271w0 254b1 67w0 185b1 71w0 168b0 230w 4.0 23.5 1875
200 Koval Valentin 1699 LUX Strassen 55w0 302b1 131b0 144w1 138w1 124b1 53w0 59b0 136w0 4.0 23.0 1864
201 Van de Merwe Peter 1859 NED Oosten Toren Amsterdam 319b1 44w0 276b 251w1 24w0 272b 161b 142w0 228b 4.0 22.5 1762
202 Schmerwitz Reinhard 1870 GER Schachuzipus Kln 314w1 26b0 209w1 54w0 222b1 105b0 92w0 206b0 277w1 4.0 22.0 1835
203 Courjal Pauline 1918 FRA Rennes Paul Bert 244w1 35b0 192w0 287b1 224w1 49b0 134w0 281b1 146w0 4.0 22.0 1815
204 Flaunet Luca 1855 LUX Luxembourg 1915 249w1 71b0 313w1 25w0 223b1 88b0 124w0 235b0 292w1 4.0 22.0 1727
205 Kieffer Horst 1788 FRA SC Turm Siersburg 9w0 291b1 59w 86w0 304b1 136b1 87w0 157b 110w0 4.0 21.5 2015
206 Solovev Aleksei 1649 LUX Strassen 154w0 240b1 93w 137b1 77w0 208b 212b0 202w1 115b0 4.0 21.5 1921
207 Kuckelkorn Joerg 1892 GER SW Oberhausen 334b1 23w0 156b0 234w1 214b 210w 209b 139w0 220b 4.0 21.5 1734
208 Plueckelmann Thomas 1876 GER SW Oberhausen 326b1 100w0 304b 176w1 86b0 206w 177b0 231w0 284b1 4.0 21.5 1716
209 Reiter Michael 1577 GER SV 1922 Hilden 120b0 189w1 202b0 172w1 196b1 109b0 207w 135w0 219b 4.0 21.0 1895
210 Reding Sevda 1683 LUX Dudelange 105w0 289b1 181w1 124b 43w0 207b 138w0 162b0 273w1 4.0 21.0 1891
211 D`alessio Pierluigi 1719 ITA Bonnevoie 157w0 339b1 280b0 248w1 63w1 90b0 153b0 289w1 131b0 4.0 21.0 1747
212 Vissers Nico 1900 NED HSC Helmond 306w1 32b0 193w0 228b0 292w1 287b1 206w1 101b0 0 4.0 21.0 1711
213 Woyave Pascal 1743 BEL 32w0 333b 298w1 59b0 254w1 181b1 62b0 78w0 236b 4.0 20.5 1858
214 Bakels Rob 1782 NED HSC Helmond 64w0 184b0 301w1 321b1 207w 186b1 148w0 216b 0 4.0 20.5 1829
215 Mollica Antonio 1775 BEL 246b1 54w0 104b0 255w1 120b0 223w1 126b0 145w0 278b1 4.0 20.0 1838
216 Reenaers Johan 1824 BEL O'Kelly Hasselt 1w0 244b1 65b0 290w1 113b0 143w 264b1 214w 121b0 4.0 20.0 1831
217 Vijups Dans 1887 LAT Bonnevoie 340w1 48b0 254w 118b0 142w 309b1 116w0 146b0 283w1 4.0 20.0 1754
218 Schopf Martin 1857 GER 170w0 267b1 121w0 295b1 305w1 53b0 80w0 171b0 290b1 4.0 20.0 1634
219 Lukas Hubertus 1826 GER SC Turm Siersburg 8w0 332b1 92w0 259b1 88w0 253b1 91w0 255b 209w 4.0 19.5 1880
220 Sivashankar Samyukta 1676 LUX Differdange 53w0 298b 188w1 136b0 190w1 167b0 181w1 159b0 207w 4.0 19.5 1863
221 Barutta Larissa 1757 GER SW Oberhausen 73b 57w0 299b1 62w1 150b0 89w0 144b0 273b 282w1 4.0 19.5 1861
222 Bovet Aurelien 1450 SUI Differdange 103b0 285w1 147b0 232b1 202w0 246w 237b 275w1 140b0 4.0 19.5 1825
223 Muemken Stefan 1249 GER Schach im Schacht Aachen 93w1 80b0 158w0 322b1 204w0 215b0 294w1 224b0 281w1 4.0 19.0 1817
224 Reypens Jan-Dries 1723 BEL Rokade Westerlo 46b0 248w0 329b1 289w1 203b0 280w1 63b0 223w1 120b0 4.0 19.0 1666
225 Thirion Jean-Francois 1794 BEL T.A.L. 17b0 299w 307b0 318w1 145b1 87w0 176b 278w1 113b0 4.0 18.5 1797
226 Doman Richard 0 ENG Self-isolating pawns 195w0 288b 228w 261b1 186w 164b0 245w0 309b1 238w 4.0 18.5 1764
227 Kohnen Marc 1790 LUX Schifflange 148b0 278w1 197b0 325w1 82b0 177w0 292b1 176w0 291b1 4.0 18.0 1752
228 Woell Jonas 1651 GER SC Einrich 149b 153w0 226b 212w1 79w0 138b0 265w 298b1 201w 4.0 18.0 1686
229 Papernyi Vsevolod 1339 GER SW Oberhausen 79w0 243b0 316w1 286b0 294w1 321b+ 196b0 237w0 288b1 4.0 17.0 1784
230 Murzynski Roman Gabriel 1723 LUX Luxembourg 1915 57b 73w0 177b0 299w1 306b0 251w1 157b0 266w1 199b 4.0 17.0 1764
231 Liu Peilin 1627 CHN SG Bexbach 162w0 93b0 314w0 339b1 301w1 256w1 129b0 208b1 137w0 4.0 17.0 1699
232 Fliess Justin 1759 GER SF Neckarsteinach 271w0 337b1 107b0 222w0 325b1 161w0 307b 251w 276b1 4.0 16.5 1703
233 Meher Adwaye 1650 LUX Differdange 80w0 90b0 302w 298b1 249w 178b 186w 137b0 293w1 4.0 16.5 1591
234 Dethier Krista 1656 BEL O'Kelly Hasselt 151w0 301b1 178w0 207b0 302w1 141b0 190w 265b 289w1 4.0 16.5 1558
235 Basinas Athanasios 1570 LUX Echternach 136w0 95b0 320w1 184b0 172b0 338w1 285b1 204w1 127b- 4.0 16.0 1731
236 Visser Anton 1998 NED SK Nordhorn Blanke 193w0 277b0 97w 249b 296w1 245b 175w0 295b1 213w 4.0 16.0 1685
237 Van Stiphout Marc 1776 BEL Overpelt 35w0 190b0 239w0 340b1 264w 332b1 222w 229b1 135b0 4.0 16.0 1678
238 Weber Gerard 1800 LUX Differdange 191w0 188b 282w0 97b0 293b1 254w0 269b1 304w1 226b 4.0 14.5 1682
239 Jessensky Olaf,Dr. 1642 GER SC Jnkerath 83b0 330w0 237b1 94w0 311b0 268b0 326w1 286w1 285b1 4.0 13.0 1782
240 Niedenthal Robert 1918 GER SV Hofheim 273b0 206w0 145b0 334w1 143b0 248b0 323w1 296b1 249w1 4.0 12.0 1418
241 Ludewig Robert 1863 LUX Schifflange 320w1 55b0 273w1 105b0 132w0 290b1 123b0 259w 185b0 3.5 21.0 1767
242 Kasselouris Nikolaos 1874 LUX Bonnevoie 265w1 67b0 190w 282b1 76w0 180b0 168w0 254b1 175w0 3.5 20.5 1765
243 Schwenk Benjamin 1781 LUX Wasserbillig 98b0 229w1 29b0 145w 251b1 62w0 304b1 161w0 151b0 3.5 19.0 1888
244 Kostyukovich Ivan 1452 LUX Strassen 203b0 216w0 293b1 187w1 169b1 197w0 127b0 258w 179b0 3.5 19.0 1869
245 Jarny Olivier 1747 LUX Differdange 36w0 342b1 91w0 323b1 126w0 236w 226b1 89b0 181w0 3.5 19.0 1790
246 Engel Ewald 1794 GER Echternach 215w0 262b1 154w0 332b1 165w0 222b 273w1 97b0 170w0 3.5 19.0 1703
247 Fernandez Viar Virgilio Jose 1481 LUX Luxembourg 1915 137w 106b0 281w1 195b0 330w+ 133b0 96w0 308b1 184w0 3.5 18.5 1829
248 Murtuzaliieva Albina 973 GER SG Kaarst 159w0 224b1 111w0 211b0 310b 240w1 308w1 164b0 174w0 3.5 17.5 1808
249 Arens Mattia 0 NED 204b0 311w1 198b0 236w 233b 189w 183b0 310w1 240b0 3.5 17.5 1804
250 Capun Ian 1830 LUX Differdange 6w0 263b1 28w0 292b1 53w0 142b 97w0 262b0 279b1 3.5 17.0 1881
251 Neidenoff Phil 1559 GER SG Kaarst 274w1 45b0 195w 201b0 243w0 230b0 324w1 232b 261w 3.5 17.0 1831
252 Grunwald Guenther 1807 GER SW Oberhausen 20w0 282b 266w1 305b 162w0 262b 188w0 190b0 306w1 3.5 17.0 1709
253 Rajagopalan Srinivasan 1561 IND 280b1 25w0 163b0 275b0 268w1 219w0 260b 179w0 315b1 3.5 16.5 1850
254 Ahmed Fares 1570 LUX Differdange 114b0 182w1 217b 199w0 213b0 238b1 174w0 242w0 317b1 3.5 16.5 1846
255 Versweyvelt Johan 1712 BEL Noorderwijk 44b0 58w0 341w+ 215b0 322w1 140w0 311b1 219w 182b0 3.5 16.0 1849
256 Nover Jens 1831 GER SW Oberhausen 14b0 296w0 300b1 284w1 49w0 231b0 277w 282b 267w 3.5 16.0 1813
257 Back Andreas 1661 GER SC Einrich 45w0 328b1 79w0 181b0 313w 190b 305w1 136b0 265w 3.5 16.0 1616
258 Geukens Staf 1828 BEL Noorderwijk 5b0 143w 84b0 324w1 176b0 144w 284w1 244b 190w0 3.5 16.0 1611
259 Pleim Emile 1601 LUX Differdange 62b0 129w0 326b1 219w0 187b 279w 297w1 241b 158w0 3.5 15.5 1764
260 Gleser Gilles 1696 FRA CE Stiring-Wendel 24w0 265b1 81w0 90b0 262w0 323b1 253w 306b1 178w0 3.5 15.5 1686
261 Nadin Corinne 1699 BEL Le 666 69b0 327w1 126b0 226w0 291b0 317w1 300b1 131w0 251b 3.5 15.5 1630
262 Van der Fluit Frank 1696 NED Oosten Toren Amsterdam 54b0 246w0 182b0 338w1 260b1 252w 187b0 250w1 173b0 3.5 15.0 1830
263 Macia Tell Dario 1568 LUX Bertrange 66b0 250w0 327b1 140w0 189b0 320w1 286b1 182w 166b0 3.5 15.0 1725
264 Marchal Georges 1581 BEL Le 666 60b0 335w0 144b0 327w1 237b 331w+ 216w0 178b0 305w1 3.5 13.5 1562
265 Cucorada Maria 997 GER SF Bitburg 242b0 260w0 290b0 269w 318b1 307w 228b 234w 257b 3.5 13.0 1682
266 Gundala Hanmisha 1360 LUX Differdange 153b 149w0 252b0 312w0 324b0 303w1 332w1 230b0 309w1 3.5 12.5 1738
267 Christidis Christos 1598 LUX Junglinster 107b0 218w0 289b0 326w0 334b1 315w1 268w1 186b0 256b 3.5 12.5 1557
268 Montforts Ton 1768 NED MSK 705 4b0 313w0 278b0 317w1 253b0 239w1 267b0 300w 304b1 3.5 12.0 1648
269 Libbrecht Koen 1708 BEL Noorderwijk 26w0 174b0 186w0 265b 298w1 308b0 238w0 319b1 314w1 3.5 11.0 1534
270 Wagner Morgan 1227 LUX Differdange 160w0 130b0 180w 142b0 316w0 319b0 333b1 332w1 310b1 3.5 9.5 1649
271 Meertens Martin 2148 GER Klub Klner SF 232b1 89w 199b1 68w0 119b 0 0 0 0 3.0 22.5 1903
272 Van de Coterlet Niels 1668 NED En Passant Bunschoten 135b1 161w 149b0 122w0 312b1 201w 163b0 140w0 0 3.0 20.0 1898
273 Bier Dimitri 1452 GER SC Bad Marienberg 240w1 151b0 241b0 308w1 166b 198w0 246b0 221w 210b0 3.0 18.5 1852
274 Boecker Juergen,Dr. 1934 GER SW Oberhausen 251b0 283w 143b 294b1 0 311w1 0 0 0 3.0 17.5 1632
275 Ruitenbeek Mike 1806 NED En Passant Bunschoten 13b0 145w1 83b0 253w1 197b0 278w0 290w1 222b0 0 3.0 17.0 1776
276 Morgenthaler Michael 1423 GER SK Frankenthal 341w1 42b0 201w 117b0 96w0 277b 146w0 294b1 232w0 3.0 16.5 1814
277 Pleimling Luc 1631 LUX Junglinster 87b0 236w1 129b 153w0 62b0 276w 256b 279w 202b0 3.0 16.0 1858
278 Klamet Walter 1590 GER SW Oberhausen 82w0 227b0 268w1 130b0 146w1 275b1 93w0 225b0 215w0 3.0 16.0 1819
279 Moellers Philipp 1139 GER SG Turm Raesfeld/Erle 169w0 316b1 117w 164b0 141w0 259b 309w 277b 250w0 3.0 16.0 1795
280 Neuman Carlo 1935 LUX 253w0 292b1 211w1 47b0 130w0 224b0 283w0 170b0 325w1 3.0 16.0 1702
281 De Vet Sylvin 1698 BEL Rokade Westerlo 76b0 331w 247b0 333w1 177b 63w0 291b1 203w0 223b0 3.0 15.5 1626
282 Heylen Leo 1735 BEL Noorderwijk 100b0 252w 238b1 242w0 139b0 183w0 314b1 256w 221b0 3.0 15.0 1829
283 Verbruggen David 1650 BEL SC 64 Beveren 51w0 274b 133w0 302b 314w1 163w0 280b1 169w0 217b0 3.0 15.0 1803
284 Frans David 1636 BEL Noorderwijk 124w0 341b1 160w0 256b0 289w1 196w0 258b0 327b1 208w0 3.0 15.0 1776
285 Agovic Esad 1755 Bonnevoie 12w0 222b0 342w1 313b1 131w0 92b0 235w0 325b1 239w0 3.0 15.0 1712
286 Steffen Robert 1741 LUX Dommeldange/Beggen 40b0 303w1 120b0 229w1 81w0 91b0 263w0 239b0 326w1 3.0 15.0 1698
287 Scheffler Juergen 1661 BEL Prmer Springer 30b0 319w1 61b0 203w0 326b1 212w0 293b0 317w 299b 3.0 14.5 1571
288 Mouzoun Abdelkader 1678 LUX La Tour 52b0 226w 331b0 306w0 303b1 299w1 136w 141b0 229w0 3.0 14.5 1524
289 Labriaire Millo 0 NED HSC Helmond 122b0 210w0 267w1 224b0 284b0 296w1 316w1 211b0 234b0 3.0 14.0 1704
290 Wiejak Wojtek 1629 LUX Bettembourg 59w0 138b0 265w1 216b0 315w1 241w0 275b0 301b1 218w0 3.0 14.0 1654
291 Volders Camiel 1676 NED En Passant Bunschoten 25b0 205w0 321w0 320b1 261w1 95b0 281w0 322b1 227w0 3.0 13.0 1793
292 De Scheemacker Peter 1611 BEL SK Artevelde 72b0 280w0 303b1 250w0 212b0 327w1 227w0 297b1 204b0 3.0 13.0 1767
293 Pleim Eva 0 LUX Differdange 196w0 309b0 244w0 342b1 238w0 325b1 287w1 181b0 233b0 3.0 13.0 1678
294 Heyman Johan 1668 BEL Noorderwijk 41w0 315b1 63b0 274w0 229b0 326w1 223b0 276w0 327b1 3.0 13.0 1488
295 Dans Guy 1617 BEL Le 666 104b0 197w0 317b1 218w0 144b0 314w 299b1 236w0 303b 3.0 12.5 1585
296 Laeremans Louis 1614 BEL Noorderwijk 85w0 256b1 127b0 182w0 236b0 289b0 319w1 240w0 328b1 3.0 12.0 1679
297 Buerger Arsene 1781 LUX Echternach 18b0 177w 194b0 188w0 333b1 145w 259b0 292w0 323b1 3.0 12.0 1652
298 Jackson Kenneth A 0 SCO 198b0 220w 213b0 233w0 269b0 333w1 318b1 228w0 300b 3.0 11.5 1684
299 Michiels Jozef 1607 BEL Noorderwijk 77w0 225b 221w0 230b0 319w1 288b0 295w0 320b1 287w 3.0 11.5 1649
300 Denolf Gustaaf 1682 BEL Noorderwijk 102b0 187w0 256w0 315b0 339w1 328b1 261w0 268b 298w 3.0 10.5 1542
301 Kloet Rik 0 NED 147b0 234w0 214b0 329w1 231b0 318w0 339b1 290w0 324w1 3.0 10.0 1611
302 Schrecke Volkmar 1074 GER SC Einrich 199b0 200w0 233b 283w 234b0 146b0 325w0 329b1 322w1 3.0 9.5 1672
303 Champeridou Dimitra 1086 GER SF Bitburg 167w0 286b0 292w0 316b 288w0 266b0 342w1 313b1 295w 3.0 8.5 1626
304 Verhoeven Herman 1650 BEL Noorderwijk 90w1 38b0 208w 159b0 205w0 316b1 243w0 238b0 268w0 2.5 16.5 1864
305 Liebmann Jonah 1202 GER SC Bhlertal 129b1 78w0 122b 252w 218b0 172w0 257b0 311w 264b0 2.5 16.5 1816
306 Natarajan Premkumar 1244 LUX Bertrange 212b0 134w0 312b 288b1 230w1 173w0 189b0 260w0 252b0 2.5 14.5 1769
307 Brittner Laurent 1580 LUX Echternach 165w0 133b 225w1 93b0 137w0 265b 232w 184b0 0 2.5 14.5 1745
308 Holdsch Peter Michael 1758 GER SW Oberhausen 65b0 317w1 60b0 273b0 332w 269w1 248b0 247w0 0 2.5 14.5 1555
309 Huber Ben 1660 GER SC Bhlertal 161b0 293w1 115b0 138b0 323w1 217w0 279b 226w0 266b0 2.5 14.5 1541
310 Hubert Rene 1651 BEL Le 666 42w0 92b0 339w1 186b0 248w 313b1 159w0 249b0 270w0 2.5 13.5 1577
311 Brosset Louis 1681 LUX Bettembourg 39w0 249b0 340w1 165b0 239w1 274b0 255w0 305b 0 2.5 13.0 1585
312 Leykauf Thomas 1701 GER Heilbronner SV 110w0 323b0 306w 266b1 272w0 188b0 313w1 0 0 2.5 12.5 1494
313 Krier Charel 1291 LUX Differdange 178w0 268b1 204b0 285w0 257b 310w0 312b0 303w0 332b1 2.5 11.5 1728
314 Borisov Daniel 809 GER SW Oberhausen 202b0 192w0 231b1 134w0 283b0 295b 282w0 318w1 269b0 2.5 11.0 1704
315 Liebmann Adrian 0 GER SC Bhlertal 179b0 294w0 336b0 300w1 290b0 267b0 329w1 324b 253w0 2.5 10.0 1640
316 Bava Roberto 1743 LUX Bettembourg 86b0 279w0 229b0 303w 270b1 304w0 289b0 334b1 0 2.5 10.0 1346
317 Galli Marcel 1200 LUX Esch 108w0 308b0 295w0 268b0 342w1 261b0 328w1 287b 254w0 2.5 9.0 1667
318 Plard Thierry 1519 LUX Differdange 81w0 128b0 328w 225b0 265w0 301b1 298w0 314b0 334w1 2.5 8.5 1342
319 Mortier Georges 0 BEL 201w0 287b0 325w0 337b 299b0 270w1 296b0 269w0 333b1 2.5 8.0 1585
320 Royen Jan 0 GER IGS Trier 241b0 56w0 235b0 291w0 329b1 263b0 334w 299w0 337b1 2.5 7.5 1588
321 Hodzic Elvir 1783 27b0 132w0 291b1 214w0 336b1 229w- 0 0 0 2.0 12.0 1696
322 Vervloet Staf 1730 BEL Noorderwijk 123b0 326w1 114b0 223w0 255b0 337w1 145b0 291w0 302b0 2.0 12.0 1621
323 Murgott Elisabeth 1110 GER SW Oberhausen 163b0 312w1 179b0 245w0 309b0 260w0 240b0 337w1 297w0 2.0 10.0 1780
324 Fliess Renke 1556 GER SF Neckarsteinach 141b0 173w 125b0 258b0 266w1 187w0 251b0 315w 301b0 2.0 10.0 1662
325 Reddy Handyalu Kiran 1415 LUX Differdange 63b0 140w0 319b1 227b0 232w0 293w0 302b1 285w0 280b0 2.0 10.0 1631
326 Delanne-Dominguez Leo 1009 FRA Thionville checs 208w0 322b0 259w0 267b1 287w0 294b0 239b0 340w1 286b0 2.0 8.0 1690
327 Vigraman Padmanaban 0 GER SW Oberhausen 111w0 261b0 263w0 264b0 340w1 292b0 337b1 284w0 294w0 2.0 8.0 1638
328 Lendvai Ben 0 Wasserbillig 166b0 257w0 318b 180b0 337w 300w0 317b0 339w1 296w0 2.0 8.0 1586
329 Balthasar Lars 1260 GER SC Einrich 115b0 75w0 224w0 301b0 320w0 340b1 315b0 302w0 339b1 2.0 5.0 1355
330 Pironet Quentin 1766 BEL Club d'checs Arlon 47w0 239b1 77w 123w0 247b- 0 0 0 0 1.5 11.5 1871
331 Dos Santos Pinto Yvo 0 LUX 158w0 281b 288w1 88b0 180w0 264b- 0 0 0 1.5 11.0 1748
332 Valembois Pierre 1534 BEL 131b0 219w0 338b1 246w0 308b 237w0 266b0 270b0 313w0 1.5 9.5 1620
333 Tafratova Yuliia 1324 LUX Differdange 61b0 213w 183b0 281b0 297w0 298b0 270w0 342b1 319w0 1.5 6.0 1556
334 Bernard Jeff 1200 LUX Schifflange 207w0 96b0 185w0 240b0 267w0 342b1 320b 316w0 318b0 1.5 5.5 1683
335 Hesse Manuel 1840 GER PST Trier/Bernkastel 15w0 264b1 13b0 0 0 0 0 0 0 1.0 8.0 2134
336 Peters Lucas 1572 BEL Wirtzfeld 109w0 164b0 315w1 128b0 321w0 0 0 0 0 1.0 7.0 1675
337 Schouteden Linda 1490 BEL Overpelt 126b0 232w0 189b0 319w 328b 322b0 327w0 323b0 320w0 1.0 5.5 1411
338 Murgott Agatha 0 GER SW Oberhausen 118w0 146b0 332w0 262b0 -1 235b0 0 0 0 1.0 5.0 1671
339 Frisch Gabriel 1200 LUX Manternach 127b0 211w0 310b0 231w0 300b0 -1 301w0 328b0 329w0 1.0 4.0 1479
340 Heijligers Arjan 1200 NED HSC Helmond 217b0 139w0 311b0 237w0 327b0 329w0 -1 326b0 0 1.0 3.0 1477
341 Corbin Paul 1916 LUX Nordstad 276b0 284w0 255b- 0 0 0 0 0 0 0.0 0.0 1590
342 De Graaf Calvin 1374 NED En Passant Bunschoten 89b0 245w0 285b0 293w0 317b0 334w0 303b0 333w0 0 0.0 0.0 1403
Annotation:
Tie Break1: Fide Tie-Break
Tie Break2: rating average Of the opponents (variabel With parameters)